T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Çilek Sektör Toplantısı Sultanhisar'da gerçekleştirildi.

Yayın Tarihi : 4.3.2022

             Yaş meyve, sebze ve mamülleri sektörlerinde faaliyet gösteren üretici ve ihracatçılarımızın yoğun olduğu Sultanhisar bölgesinde; çilek üretici, aracı, komisyoncu ve ihracatçılarına yönelik, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği organizasyonunda, sektörel bilgilendirme ve sektör sorunlarını değerlendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Sultanhisar Kaymakamı Bahadır GÜNEŞ ve Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Yüksel YILMAZOĞLU’nun ev sahipliğini yaptığı toplantıya, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER ve Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanı Dr. Nesrin ÇAKIR ARICAN, Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet ÖKDEM, Tarım ve Orman İlçe Müdürleri, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürü Tevfik TURANLI, Ziraat Odası Başkanları, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin UÇAK, akademisyenler, çilek üreticileri ve ihracatçılar katıldı.

         Toplantıda konuşmalarını gerçekleştiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin UÇAK, Türkiye çilek üretiminde Aydın İlinin sahip olduğu önemden, ihracattaki başarılardan ve  ihracatta pestisit kalıntısının  öneminden bahsetti. Konuşmasında Müdürlüğümüz tarafından çilek konusunda yapılan çalışmalara, ihracatta Aydın İlinin önemine yer veren Aydın Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet ÖKDEM ise amacımızın, çilek başta olmak üzere tarımsal hasılayı artırmak için; üretici, ihracatçı ve sanayici ile birlikte çalışarak ilimizi bir tarım üssü haline getirmek olduğunu ifade etti.

            Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER çilek hastalık ve zararlıları ile mücadelede kullanılan pestisitler,  MRL değerleri, yasaklı ve tavsiye dışı etken maddeler, hasat öncesi pestisit denetimleri hakkında bilgilendirme yaparken, Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanı   Dr. Nesrin ÇAKIR ARICAN pestisitlerde ruhsatlandırma ve geçici tavsiye konularında bilgilendirme yaptılar.

            Sultanhisar Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Dr. Şebnem Nalan Akaroğlu çilek yetiştiriciliği konusunda sunumunu gerçekleştirdi. Toplantının son kısmında ise  katılımcılara söz verildi. Gelen soruların cevaplanmasıyla toplantı sona erdi.