T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

“SAĞLIKLI İNSAN İÇİN SAĞLIKLI HAYVAN”

Yayın Tarihi : 7.3.2022

Hayvan sağlığının güvence altına alınamadığı bir ortamda insan sağlığını korumak ve gıda güvenliğini temin etmek mümkün değildir. Hayvan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen (zoonoz) hastalıklar nedeniyle toplum sağlığı ciddi olarak tehdit altında kalabilmektedir. Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün "Sağlıklı İnsan İçin Sağlıklı Hayvan" yaklaşımı doğrultusunda İlimiz genelinde hayvan hastalıkları ile mücadelenin yanında, hayvanların kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınması, hayvan hareketlerinin kontrolü, halk sağlığı ve hayvan refahının sağlanması ile sağlıklı hayvansal ürün elde edilmesine yönelik çalışmalar da gerçekleştirilmektedir.

İl Müdürlüğümüz tarafından 2022 yılında İlimizde bulunan yaklaşık 40 bin hayvancılık işletmesinde bulunan 488.557 büyükbaş hayvan için Brucella, Şap ve LSD aşılama; 377.073 küçükbaş hayvan için Brucella, PPR, Koyun-Keçi Çiçeği ve Mavi Dil aşılama; 17.000 kedi-köpek için ise Kuduz aşılama programı planlanmıştır.

Ayrıca aşılama programına eş zamanlı olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, sahipli kedi ve köpekler ile at, eşek ve katırlara yönelik kimliklendirme, sağlık taraması ve pedigri çalışmaları da İl/İlçe Müdürlüklerimizde görevli yaklaşık 200 hayvan sağlığı personeli tarafından özveri ile yürütülmektedir.