T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ERKENCİ KAYISI FİDANLARI BİR YILDA VERİME YATTI

Yayın Tarihi : 22.4.2022

2020-2021 yılı fidan dikim sezonunda çiftçilere dağıtılarak toprakla buluşturulan erkenci kayısı fidanları hasat için gün sayıyor.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından dağıtımı yapılan yüksek kalite ve verime sahip olan erkenci kayısılar bir yılda verime geldi. İhracata uygun olması üreticinin tercih sebebi oldu.

Proje ile  2020-2021 fidan dikim sezonunda Aydın’nın 10 ilçesinde 50 üreticiye 21.770 adet Mikado ve Magador çeşidi erkenci kayısı fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtımı yapılan fidanlardan bu yıl ilk ürünler alınmaya başlanmıştır.  Erkenci olan Mikado ve Magador çeşitleri, veriminin ve meyvenin pazar değerinin yüksek olması, ihracata uygun olması tozlayıcı istememesi nedeniyle tercih edilmiştir. Erkenci kayısı çeşidinin yaygınlaşması sayesinde İlimiz ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır.

Aydın İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personelleri tarafından kontroller düzenli olarak yapılmaktadır. Üreticilere kurulan haberleşme ve mesaj platformlarından bilgilendirmeler devam etmektedir. Bu güne kadar yapılan fenolojik kontrollerde ağaçların  gelişimlerinin iyi  ve verimde olduğu, erkenciliği sağladığı görülmüştür