T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BOZDOĞAN’DA OKUL KANTİN ÇALIŞANLARINA EĞİTİM VERİLDİ.

Yayın Tarihi : 31.05.2022

Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, Bozdoğan da bulunan okul kantin ve yemekhane çalışanlarına yönelik 18.05.2022 tarihinde "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları" eğitim toplantısı düzenlendi.

Bilindiği üzere Bakanlığımızca 05.02.2013 tarih ve 28550 Sayılı Resmi Gazete ile Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği yayınlanmış olup, söz konusu Yönetmelik'te; okul kantinleri ile birlikte okul bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kafeterya, büfe, çay ocağı vb. gibi yerlerin sahip olması gereken özel hijyen şartları ile bu yerlerde, satışa ve tüketime sunulan gıdaların  güvenilirliği ve resmi kontrolüne ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Bunun yanında bahsi geçen  Yönetmelik'te; okul kantinlerinde çalışanların yaptıkları işin gerektirdiği gıda güvenilirliği, sağlığın korunması ve hijyen konularında eğitim almaları gerektiği, eğitim almayan kişilerin okul kantinlerinde  çalışamayacağı belirtilmektedir.

Söz konusu Yönetmelik çerçevesinde 2013 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı  personeli ile ilgili gıda işletmelerinde çalışan personele Bakanlığımız  Koordinasyonunda Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığıyla birlikte "Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları" eğitimi verilmektedir.