T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

2022 Lider Çocuk Tarım Kampı

Yayın Tarihi : 6.6.2022

        Bakanlığımız tarafından her yıl İlköğretim 4.Sınıf öğrencilerine yönelik "Hayatın merkezinde tarım, tarımın merkezinde çocuk" ilkesinden yola çıkılarak doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, çocuklarımızın tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla gerçekleştirilen Lider Çocuk Tarım Kampı "Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği" teması ile Aydın ilimizde 1-2-3 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi.

       Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından organize edilen Lider Çocuk Tarım Kampı etkinliklerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen İlimiz Efeler Mahallesi Cumhuriyet İlköğretim Okulu 4-E sınıfından 34 öğrencimize sınıf öğretmeni Pınar DUMAN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Adem KAPLAN, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Edip YAĞAN, bu şubelerde görevli personeller ve öğrenci velileri üç gün boyunca eşlik etti.

       Lider Çocuk Tarım Kampının 1.günü olan 1 Haziran tarihinde öğrencilerimize İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Deniz ÇOBAN tarafından Su Ürünleri tanıtılmış, deniz kirliliği konusunda eğitim verilmiş ve İl Müdürümüz tarafından öğrencilere hediyeler verilmiştir. İl Müdürlüğümüzde düzenlenen öğle yemeğinin ardından, İlimiz Söke ilçesinde faaliyete geçen en yeni sistem teknolojisi ile tamamen ihracata yönelik üretim yapan Noordzee Su ürünleri A.Ş. ne ait Balık İşleme tesisine gezi düzenlenmiş, işletme yetkilileri tarafından işletme gezdirilerek öğrencilerimize hediyeler verilmiştir.

       2 Haziran tarihinde Didim Kaymakamı  Dr. Mustafa YİĞİT ve Didim İlçe Tarım ve Orman Müdürü  Alamettin HATİPOĞLU ve Didim Ziraat Odası Başkanı  Dr.Hilmi YILDIRIM'ın da katılımlarıyla İlimiz Didim İlçesinde kurulu bulunan Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş.'ne ait dünyanın en büyük yavru balık üretim tesisi olan Bafa Su Ürünleri Yavru Balık Üretim Tesisine gidilerek, yavru balık üretim tesisi gezilmiş, tesis hakkında bilgiler verilmiş, yemek ikramında bulunulmuş, Tesis yetkilileri ile birlikte Didim İlçesinde çocuklarımızın denize yavru balık bırakma etkinliği düzenlenmiştir. Daha sonra çocuklarımız ile birlikte ilimizdeki önemli tarihi yerlerden biri olan Miletos Antik Kenti ve Milet Müzesine gezi düzenlenmiştir. Gün sonunda Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. tarafından çocuklarımıza aileleri ile birlikte tüketmeleri için balık hediye edilmiştir.

      3 Haziran tarihinde Bozdoğan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Soner ALTUN'un da katılımıyla Bozdoğan İlçesinde kurulu bulunan, Türkiye'nin ilk Alabalık Üretim Tesisi olma özelliğini taşıyan ve Kemer Su Ürünleri A.Ş. tarafından kuluçkahane, yavru balık üretimi ve Alabalık üretimi yapmak üzere işletilen tesise gidilmiş, tesis gezisinin ardından yemek ikramında bulunulmuş ve Kemer Barajında faaliyet gösteren Alabalık üretim tesisleri tanıtılmıştır. Çocuklarımızın çok memnun kaldıklarını belirttikleri bu etkinlikler kapsamında Lider Çocuk Tarım Kampı tamamlanmıştır. 

      Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler 2022 yılını " Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yılı" ilan etmiştir. Bu tema ile gerçekleştirilen Lider Çocuk Tarım Kampı programında öğrencilerin Balıkçılık ve Su Ürünleri konularında bilgilerini artırmak ve farkındalık yaratmak amacı ile Su ürünlerini ve Su kaynaklarını tanımaları sağlanmış, Su ürünlerinin tüketiminin beslenmedeki önemi anlatılmış, yöremize özgü türler ve kaybolmakta olan türlere yönelik doğa ve çevre bilincinin geliştirilmesi için bu etkinlikler ve faaliyetler düzenlenmiştir.

      Lider Çocuk Tarım Kampı etkinlikleri kapsamında desteklerini esirgemeyen İl Müdürümüz  Ahmet ÖKDEM'e, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Deniz ÇOBAN'a, Gümüşdoğa Su Ürünleri A.Ş.'ne, Noordzee Su ürünleri A.Ş.'ne, Kılıç Deniz Ürünleri A.Ş. 'ne, İl Kültür ve Turizm Müdürü  Doç. Dr.Mehmet Umut TUNCER ve Milet Müze Müdürüne, Bozdoğan Kemer Su Ürünleri A.Ş.'ne, İlçe Müdürlüklerimize ve etkinliklerde görevli personellerimize teşekkür ederiz.