T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

YENİ ZARARLI "KESTANE GAL ARISI"NA DİKKAT

Yayın Tarihi : 13.6.2022

İlimiz kestane yetiştiriciliği 78491 da alanda yapılmakta olup,  23673 ton üretim gerçekleşmektedir. (2021, TÜİK). 

İlimizdeki kestane alanlarında yapılan sürveyler sonucunda daha önce bulunmayan ve yeni tespit edilen Kestane gal arısı ile mücadele konusunda Nazilli, Kuyucak, Sultanhisar ve Köşk ilçelerimizde eğitim toplantıları düzenlenmiştir. Kuyucak Kaymakamı Fehmi Sinan NİYAZİ , Belediye Başkanı, Ziraat Odası Başkanları, İlçe Müdürleri, köy muhtarları ve kestane üreticilerinin de katılım sağladığı eğitim toplantılarında kestane alanlarımızı tehdit eden Kestane Gal Arısı ( Dryocosmus kuriphilus ) zararlısı hakkında üreticilerimiz bilgilendirilerek alınabilecek önlemler anlatılmıştır. İl  Müdürlüğümüz  ile Erbeyli İncir  Araştırma Enstitüsü konu uzmanlarının yaptıkları sunumlarda, Kestane Gal Arısı ( Dryocosmus kuriphilus ) zararlısının Mayıs ayı sonundan Temmuz ayı sonuna kadar ergin uçuşlarının olacağı bu nedenle gallerin üreticilerimiz tarafından hemen toplanarak imha edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.  Kestane Gal Arısı hakkında aşağıdaki bilgilerin verildiği toplantılar sorulan soruların cevaplandırılması ve gerekli  katkıların yapılması ile sonlandırılmıştır.

Kestane gal arısı, Çin orijinli olup, günümüzde Japonya, Kore, ABD ve Avrupa kestane üretimi için en ciddi tehditlerden biri olarak görülmektedir.

Kestane Gal Arısının Tanımı ve Biyolojisi:

Ergin dişileri ortalama 2.5-3 mm uzunluğunda, vücutları siyah renklidir. Yumurta: oval, süt beyazı, 0.1-0.2 mm uzunluğunda, uzun bir sap kısmı bulunmaktadır. Larva:2.5 mm uzunluğunda, olgun larva süt beyazı renginde ve bacaksızdır. Pupa:2.5 mm uzunluğunda, siyah veya koyu kahverengindedir. Zararlı yılda 1 döl verir. Ergin 10 günlük ömrü boyunca 100 yumurta bırakır. Tomurcuklar içerisine 3-5 adet olarak bırakılan yumurtalar 30-40 gün içinde açılır. Kışı 1. dönem larva olarak geçirip baharda beslenmeye başlayan larvalar, galler içinde büyüyerek mayıs sonunda ergin olarak gallerden çıkışlarını yaparlar   

Zarar Şekli

    Kestane gal arısı, galler oluşmasına neden olarak sürgünlerin büyümesine ve sürgün ölümlerine yol açarak meyve üretimini azaltmaktadır. Oluşan galler tek renkli yada çok renkli, 5-20 mm çapında, yeşil yada gül pembesi renginde olabilmektedir. Galler; genç sürgünlerde, yaprak petiollerinde ya da yaprakların orta damarında gelişir, erginlerin çıkışından sonra ise kurur ve odunumsu bir hal alır.

    Kestane gal arısının zararı sonucunda, ortalama % 50-70 arası verim kaybı oluştuğu saptanmıştır. Yoğun bulaşmalarda ise verim kaybı artmakta ve kestane ağaçlarında ölümler görülmektedir.

Zararlının Bulaşık Olmayan Bölgelere yayılması

  • Çoğaltmak amacıyla kullanılan bulaşık bitki materyalinin bir yerden bir yere taşınması              ( fidan, aşı gözü, çelik)
  • Rüzgarlar yoluyla Mayıs ayı sonundan Temmuz ayı sonuna kadar olan ergin böcek uçuşları
  • İnsanlar tarafından bir yerden bir yere tesadüfen taşınması

Mücadelesi

  • En etkili mücadele temiz bölgelere zararlının girişinin engellenmesi
  • Bulaşık ağaç kısımlarının kesilerek imha edilmesi
  • Doğal düşmanlarının üretilip salınması şeklinde biyolojik mücadele en etkili yöntemlerdir.