T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

"DOĞADAN MODAYA ORGANİK PAMUK" PROJESİ KAPSAMINDA TUZAK DAĞITIMI YAPILDI.

Yayın Tarihi : 21.6.2022

Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen" Doğadan Modaya Organik Pamuk"  Projesi Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2022 yılında Söke ve Didim İlçe Mahallerinde 63 üretici ve 20.470 dekar alanda uygulanmaya başlandı.

20.06.2022 tarihinde Söke İlçesinde pamuk zararlılarıyla monitör ve biyoteknik mücadele amacıyla kullanılan yeşil kurt(Helicoverpa armigera), Çizgili yaprak kurdu (Spodoptera exiqua) ve Pamuk yaprak kurdu (Spodoptera littoralis) tuzaklarının dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Dağıtılan tuzaklar Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından tahsis edilen bütçe kapsamında temin edildi. Törende Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü, Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürü, Söke Ziraat Odası Başkanı, İl/İlçe Müdürlüğü personeli, üreticiler ve özel sektör temsilcileri hazır bulundu. Dağıtılan tuzakların kullanımıyla ilgili İl Müdürlüğü teknik elemanları tarafından bilgilendirme yapıldı.

Projeyle Ülkemizde stratejik öneme sahip olan pamuğun organik pamuk olarak ihracatı ile dünyada artan organik pamuk talebinin karşılanması ve organik pamuk pazarındaki yerimizin arttırılması ve korunması sağlanacaktır. Ayrıca ekolojik dengenin korunması, çevreye dost tarım teknikleri kullanılarak toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını koruyarak sürdürülebilir tarımın yapılması ve organik tarım alanlarının yaygınlaştırılması da amaçlanmaktadır.

Proje sonucunda organik pamuk ekim alanlarından beklenen verim kayıpları ilk yıl hasat döneminde TGSD (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği )  tarafından günlük borsa fiyatı üzerinde belirlenen bir fiyatla alınarak giderilmeye çalışılacaktır. Proje sonunda elde edilen organik kütlü pamuk, lif pamuk, pamuk tohumu ve pamuk tohumu küspesi iç piyasalarda ve ihracatta değerlendirilecektir.