T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

KURBANLIK SEÇİMİ VE KESİMİ İLE İLGİLİ FAYDALI BİLGİLER

Yayın Tarihi : 29.6.2022

1)Kurbanlık hayvan alınırken aranılması gereken belgeler nelerdir?

Sığır, koyun veya keçi türü hayvanlar için her iki kulağında bulunan kulak küpeleri ile uyumlu olacak şekilde sığır için il içinden geldiyse pasaport, il dışından geldiyse pasaport ve Veteriner Sağlık Raporu; koyun ve keçi türü hayvanlar için il içinde nakil belgesi, il dışından geldiyse Veteriner Sağlık Raporu aranmalıdır. Bu belgeler hayvanların geldiği bölgenin ve kendi sağlıklarının güvencesi niteliğini taşımaktadır. Ayrıca küpesiz yani kayıtsız olan hayvanlarda kesim öncesinde ya da kesim sırasında herhangi bir hastalık çıkarsa hayvan sahibi olası tazminat ödemesinden yararlanamaz.

2) Kurbanlık hayvanlarda yaş kriterleri nelerdir?

Kurbanlık hayvan sığır ve manda için iki; koyun ve keçi için bir yaşını doldurması gerekir. Bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir.

3) Kurbanlık hayvanın yaşı nasıl öğrenilir?

Tarım ve Orman Bakanlığımızca oluşturulan https://hayvanbilgi.tarim.gov.tr adresinden veya "HaySag" ya da "Türkvet" isimli mobil uygulamalardan sığır, koyun ve keçi türü hayvanların kulak küpe numaraları girilerek, sahip, yaş, cinsiyet, ırk vs. özelliklerine ulaşılabilir.

4) Kurbanlık hayvan alınırken dış görünüşünde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, azaları tam ve besili olması sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz.

5) Kurbanlık olarak kesilen hayvanlarda hastalıktan şüphelenilirse ne yapılmalıdır?

Kurbanlık olarak satın alınıp kesimden önce veya kesim sırasında herhangi bir hastalıktan şüphe edilirse, hemen geçici kurban kesim yeri yetkilisine bilgi verilmelidir.

6) Kesimi yapılan hayvanlar ile ilgili bildirim nasıl yapılmalıdır?

Kurbanlık hayvanların TÜRKVET kayıt sisteminden düşülebilmesi için kesimi yapılan hayvanlara ait kulak küpelerinin geçici kurban kesim yerlerinde oluşturulan "Kulak Küpesi Toplama Kutuları"na atılmalıdır.