T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIMDA KADIN GİRİŞİMCİLER ÜRETMEYE DEVAM EDİYOR

Yayın Tarihi : 14.6.2021

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Desteklenen Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce yürütülen Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında hazırladığı "Sağlıklı Kalpler" adlı projesini hayata geçirerek markasını oluşturan kadın üreticimiz Yasemin KORKUT' un işletmesi düzenlenen törenle açıldı.

Törende konuşma yapan Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ökdem; "2017 yılında Bakanlığımızca 16 ilimizde kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş imkanları yaratılması ekonomik faaliyet seviyelerinin artırılması kırsal nüfusun azalmasının önlenmesi ve farkındalık yaratılması amacıyla Tarımda Kadın Girişimciliğinin güçlendirilmesi programı kapsamında yürütülen projenin tanıtım törenine hoş geldiniz. İl Müdürlüğümüzce yürütülen bu program kapsamında girişimcimiz Sayın Yasemin Korkut hazırlamış olduğu "Sağlıklı Kalpler" projesi ile Aydın ikinciliğini almış ve kurduğu işletmesi ile projesini hayata geçirmiştir. Bakanlığımızın genç kadın çiftçilere yönelik yürütmüş olduğu program ve projelerin hedefleri doğrultusunda işletmenin yeni iş alanı oluşturarak bölgede başka kadınlara da istihdam alanı oluşturması hem memnuniyet verici hem de bakanlığımızın hayata geçirilmiş projelerinin sahada en somut örneklerinden birisi olmuştur.

İşletmemize ayrıca öz kaynakları ile kurulmasına rağmen yine Kosgeb ve Tkdk tarafından destelemeler sağlanmıştır. Sayın Korkut bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bakanlığımız tarafından ana teması " Tarımda 21 Özgün Kadın" olan "Ben yaptım Sen de Yaparsın" sloganı ile düzenlenen programda seçilen 21 kadın çiftçimiz, girişimcimiz arasında yer alarak Sayın Bakanımız ve eşinin katıldığı törende ödüle layık görülmüş ve bu da bizleri gururlandırmıştır.

Sayın bakanımızın da belirttiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı olarak kadın girişimcilerimizi tarımsal üretimde daha fazla görmek ve kendi tarımsal işlerini kurmalarını sağlamak adına birçok proje yürütmeye devam etmekteyiz. Yapılan projelerde başvuruda bulunan kadın girişimcilerimize pozitif ayrımcılık yaparak, tarım sektöründe daha fazla yer almalarını sağlamayı amaçlamaktayız.

Kadın girişimcilerimizin artması temennisi ile Sayın Yasemin Korkut'u örnek olması ve ilimize kazandırdığı tesisi için kutluyor, başarılarının devamını diliyorum" açıklamasını yaptı.