T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İNCİR ÜRETİCİLERİNE ÜCRETSİZ EKŞİLİK BÖCEĞİ TUZAĞI DAĞITILDI

Yayın Tarihi : 5.7.2021

İncir, İlimizde kapladığı 372.655 dekar alan ve yaklaşık 61.000 tonluk kuru incir üretimiyle önemli bir yer teşkil etmektedir (TÜİK, 2020). İncir aynı zamanda ilimizden en fazla ihracatı gerçekleştirilen tarım ürünüdür. 2020 yılında ilimizden 47.026 ton kuru incir ile 44 ton taze incir ihracatı gerçekleşmiştir. 

Kuru incir ihracatımızın önündeki en önemli sorunlardan biri AFLATOKSİN'dir. Aflatoksinin yayılmasındaki en önemli etkenlerden biri ise ekşilik böcekleridir. Bu zararlı bahçe ve depolardaki incirlerde yaptığı doğrudan zararının yanı sıra aflatoksini oluşturan mantarların meyveden meyveye taşınmasında vektörlük yaparak yayılmasını sağlaması ve özellikle karanlık odalarda tespit edilemeyen iç aflatoksinin oluşumunu sağlaması sebebiyle önem kazanmaktadır. 

Bu zararlıyla mücadeledeki en etkin yöntem ise besi yem tuzağının kullanılmasıdır. Ekşilik böcekleri ile mücadelede üreticilerin teşvik edilmesi ve desteklenmesi amacı ile 2011 yılından itibaren Ege ihracatçı birlikleri ve İl Müdürlüğümüzün ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde bugüne kadar incir üreticilerine 156.300 adet ekşilik böceği tuzağı ücretsiz olarak dağıtılmıştır. 

Bu yıl da bu proje çerçevesinde Ege İhracatçı birlikleri tarafından yaptırılan 10.000 adet ekşilik böceği tuzağı Efeler, Köşk, Sultanhisar, Nazilli, Kuyucak, Buharkent, Yenipazar ve Bozdoğan ilçelerindeki incir üreticilerine dağıtılmıştır. Bu tuzaklar la yaklaşık 6.600 dekar alanda Ekşilik böceği ile mücadele edilmesi sağlanacaktır. 

Efeler İlçesi Gözpınar köyünde gerçekleştirilen tuzak dağıtımına, İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet ÖKDEM, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Aydın ÇELİK, Efeler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Esen, İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personeli, Ege İhracatçı Birlikleri ve İzmir Ticaret Borsası temsilcileri ile İncir üreticileri katılmıştır. 

Dağıtım arazide gerçekleştirilmiş olup, önce İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet ÖKDEM yaptığı konuşmada İncirin İlimiz açısından önemini vurgulamış ve kalitenin arttırılması ile Aflatoksin sorununun en aza indirilmesinde üreticilerin rolünün önemli olduğunu ve tekniğine uygun üretim ve zararlı etmenlerle yapılacak mücadelenin rekolte ve kalite üzerine önemli oranda katkısı olacağını belirtmiştir. 

Daha sonra teknik elemanlar tarafından Ekşilik böceğinin zararı ve mücadelesi ile ilgili bilgiler verildikten sonra, uygulamalı olarak tuzağın hazırlanışı ve bahçeye asılması gösterilmiştir. Bunun ardından üreticilere tuzaklarla birlikte zararlıya ve tuzağın uygulanmasına ilişkin lifletlerde verilmiştir.