T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BALON BALIĞI AVCILIĞININ DESTEKLENMESİNE DAİR TEBLİĞ YAYIMLANDI

Yayın Tarihi : 7.7.2021

27/06/2021 tarih ve 31524 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine Dair Tebliğ" ile denizlerimizdeki sucul biyolojik çeşitliliğe ve balıkçıların av araçlarına zarar veren balon balığının (Lagocephalus sceleratus) ekosistemdeki yoğunluğunu ve stoğa katılım oranını azaltarak avlanmasını teşvik etmek amacıyla balon balığı avcılığı yapacak olan balıkçılara destekleme verilecektir. 

Bu kapsamda; Su Ürünleri Bilgi Sistemine (SUBİS) kayıtlı,  geçerli ruhsat tezkeresine sahip bir balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan ve istilacı balon balıklarından Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Tylerius spinosissimus, Lagocephalus lagocephalus, Sphoeroides pachygaster, Torquigener flavimaculosus türlerinin ilimizinde içinde bulunduğu Akdeniz ve Ege Denizine kıyısı olan illerde avcılığını yapan balıkçılara destekleme verilecektir. 

Destekleme Lagocephalus sceleratus türü için 500.000 adede kadar (500.000 adet dâhil) her bir adedi başına 5 Türk Lirası destekleme ödemesi yapılacaktır. Balon balığının Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Tylerius spinosissimus, Lagocephalus lagocephalus, Sphoeroides pachygaster, Torquigener flavimaculosus türlerinin 5.000.000 adede kadar (5.000.000 adet dahil) her bir adedi başına 50 Kuruş destekleme ödemesi yapılacaktır. 

Balon balığı alımı her destekleme yılının Aralık ayına ait son iş günü mesai bitimine kadar yapılacaktır. Ancak daha öncesinde Lagocephalus sceleratus türü için 500.000 adede (500.000 adet dâhil) ve Lagocephalus spadiceus, Lagocephalus suezensis, Lagocephalus guentheri, Tylerius spinosissimus, Lagocephalus lagocephalus, Sphoeroides pachygaster, Torquigener flavimaculosus türlerinin 5.000.000 adede (5.000.000 adet dahil) ulaşıldığında, Genel Müdürlük tarafından SUBİS üzerinden alım durdurulacak ve aynı gün içerisinde Genel Müdürlüğün internet sitesi üzerinden ilan edilecektir. 2021 ylı için Başvurular 02.07.2021 tarihinde başlayıp 31.12.2021 tarihi mesai bitiminde sonra erecektir. 

Balıkçılar, balon balığı desteklemesi taahhütnamesi ile Didim, Söke ve Kuşadası İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizden birine mesai günlerinde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 09:00 ile 16:00 saatleri arasında başvuru yapabileceklerdir. Avlanılan balon balıkları İlçe Müdürlüklerine teslim edilmek üzere sadece Didim Akköy (Taşburun) Balıkçı barınağından, Kuşadası Balıkçı Barınağından ve Söke Karina Dalyanı İskelesinden karaya çıkarılacaktır. 

Balon balığı avcılığı yapacak balıkçı gemilerinde koruyucu eldiven, sızdırmaz poşet ve benzeri malzemelerin bulundurulması zorunludur. Destekleme kapsamında avlanacak balon balıkları bütün olarak karaya çıkartılacak  ve bertaraf işlemleri sadece il/ilçe müdürlükleri aracılığıyla gerçekleştirilecektir. Balıkçılar, avladıkları balon balıklarını karaya çıkartıp teslim edinceye kadar geçen süre içersinde, diğer balıklarla ya da diğer balıkların temas ettiği araç/gereçlerle temas etmemeleri ve sızdırmaz poşet veya kapalı kaplarda taşınmaları konusunda gerekli önlemleri almakla yükümlüdür. Avlanan balon balıkları belirtilen yerler dışında başka yerlere teslim edilemez, gıda/yem ve gıda/yem türevi olarak kullanılamaz, ticari olarak alım-satımı yapılamaz. 

Balıkçılarımıza hayırlı olmasını dileriz