T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Kadın Çiftçilere Trabzon Hurması Kurutma Yöntemleri Anlatıldı.

Yayın Tarihi : 6.8.2021

Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen İl Müdürlüğümüz ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor programı çerçevesinde 2021 yılında İlimizde uygulanan "Kadın Çiftçiler Trabzon Hurması Kurutuyor" Projesi kapsamında kadınlara yönelik eğitim toplantısı düzenlendi.

Zoom uygulaması üzerinden yapılan toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet ÖKDEM, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitü Müdür Yardımcısı Dr. Mustafa ÖZTÜRK, Şube Müdürü,  İlçe Müdürleri, Konu Uzmanları, Teknik Personel ve Kadın Çiftçiler katılım sağladı.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konu uzmanları tarafından verilen eğitim ile üretimde en çok iş gücünü sağlayan kadın çiftçilerimize yeni teknolojilerle tanıştırarak gıda mevzuatına uygun ürün işleyerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır.

 

Bu kapsamda; meyve ve sebzelerin kurutularak değerlendirilmesi, Trabzon hurması yetiştiriciliği, hasat sonrası uygulamalar, kurutma yöntemleri konularında bilgilendirme yapılmıştır. Katılımcılar tarafından yararlı olduğu ifade edilen toplantı soru ve cevaplarla sona ermiştir.