T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Azerbaycan Tarım Bakanlığı Heyeti İlimizi Ziyaret Etti

Yayın Tarihi : 9.8.2021

Azerbaycan  Tarım  Bakanı  Müşaviri  Nurlan  HAMİDLİ,  Azerbaycan  Tarım  Hizmetleri  Genel Müdürü Mirza ALİYEV, Tarımsal Servis Başkanı Elmin RAHMANOV ve Sinam Şirketi Başkanı İslam EHMEDOV' dan oluşan heyet öncelikli olarak İl Müdürümüz Ahmet ÖKDEM'i makamında ziyaret etti.

Aydın İli tarımı hakkında İl Müdürümüz tarafından heyet üyelerine kısa bilgilendirme yapıldı. İlimizin, Ülkemizde bitkisel üretim değeri olarak 10 uncu, hayvansal üretim değeri olarak 7 nci, 16 adet ürün üretiminde ilk üçte yer aldığımız, ilk sırada yer aldığımız kuru incir üretiminde Ülkemizin % 80 ni, dünya kuru incir üretiminin ise % 60' nın ilimizden karşılandığı,  yavru balık üretimi, balık üretimi, süt üretimi ve bal üretimi  ile  birlikte  büyükbaş  hayvan  sayısı  bakımından  da  Ülkemizde  ilk  on  içinde kaldığımızı heyet üyelerine ifade etti.

İlimizin tarımsal potansiyeli ve üretim değerlerini ilgi ile dinleyen heyet üyeleri en kısa sürede ilimizi tekrar ziyaret edeceklerini belirttiler. İl Müdürümüz tarafından heyet üyelerine günün anısına plaket takdim edildi.

Heyet  üyeleri  Vodafone  Akıllı  Köy  ve  Özaltın  Tarım  İşletmelerinde  teknik  çalışma  ve  saha incelemelerinde bulunduktan sonra ilimizden ayrıldılar.