T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İNCİRDE FİLE ÖRTÜLÜ HASAT İLE AFLATOKSİN VE KALİTE KAYIPLARI EN AZA İNDİRİLİYOR

Yayın Tarihi : 24.8.2021

Aydın incir üretiminde yaklaşık 7 milyon adeti aşan incir ağacı varlığı ile birinci sırada yer almaktadır. Özellikle kuru incir üretiminde de dünyada adından söz ettirmektedir İlimiz, 2020 yılı TÜİK rakamlarına göre 37.300 hektar incir üretim alanı ve 183.300 ton yaş incir üretim miktarıyla Türkiye üretiminin % 57' sini, kuru incir olarak ise %80 ini karşılamaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" Kapsamında Finanse edilen 50.000 TL. tutarında "Aydın İli Organik Kuru İncir Üretiminde Kalitenin Korunması ve Geliştirilmesine Yönelik Hasatta File Örtü Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi" 2021 yılı için Germencik ve Sultanhisar İlçelerimizde 4 üreticimiz ile birlikte uygulanmaktadır. Projenin amacı; İhracatta önemli bir sorun oluşturan ve zaman zaman ürünlerin geri dönmesine neden olan aflatoksinin önlenmesi ve hasatta meydana gelen kalite kayıplarının en aza indirilmesidir. Proje kapsamında incir hasat filesi üzerinde ve yerde bulunan incirlerin analizleri yapılarak aflatoksin ve kaliteleri karşılaştırılacaktır. Her bir incir hasat filesi  (8m.x 4m. Ebatlarında 32 m²) olup her ağaca 2 adet file örtüsü gelecek şekilde demir kazıklar ile toprağa çakılmış; incir ağaçları etrafına serilmiştir. Proje kapsamındaki dört bahçeye 1440 adet demir kazık (ayak) ve 160 adet hasat filesi dağıtılmıştır.

İl Müdürlüğümüz incir yetiştiriciliği ve ihracatı konusunda çalışmalarına devam etmekte olup; İncir Araştırma Enstitüsü,  Ege İhracatçı Birlikleri ile birlikte incir alanlarında kurutma tünelleri, sağlıklı ilek üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla ilek demonstrasyon bahçelerinin kurulması, ekşilik böceği tuzağı, ilek file torbası, kerevet ve incir fidanı dağıtımı gibi birçok proje yürütülmektedir.

 İl Müdürlüğümüz aracılığıyla 2021 yılında Ege İhracatçı Birlikleri ile koordineli olarak İl genelinde toplam 3400 adet incir kurutma hasat filesi dağıtımı  gerçekleştirilmiştir.