T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BALIK AĞI ÖRME SERTİFİKALARINI ALAN DOĞANBEY KADINLARI ATÖLYE KURDU.

Yayın Tarihi : 27.8.2021

       Geçtiğimiz yıl, İlimiz Söke ilçesine bağlı Doğanbey Mahallesi'nde Kadınlara Yönelik Ağ Örme Eğitimi Kursu düzenlenmiştir.

      Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, Söke İş Kur Müdürlüğü ve Söke Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliği ile, Özel Politikalar Kapsamında, İstihdam Garantisiz, Doğanbey mahallesinde 09.03.2020 tarihinde başlayan Balık Ağı Örme Kursuna, katılım sağlayan kadınlara genel sağlık sigortasının yanı sıra cep harçlığı olarak da günlük 30'ar lira yevmiye ödenmiştir. Pandemi sebebiyle ara verilen eğitimlere 15.06.2020 tarihinden itibaren devam edilmiş ve 2 grup halinde açılan kursun 1. grubu 20.07.2020 tarihinde, 2. grubu 8.09.2020 tarihinde sona ermiştir.

    İl Müdürlüğümüz öncülüğünde gerçekleştirilen ve 150 saat süren kurs bitiminde başarılı olarak sertifikalarını alan kadın kursiyere ziyarette bulunuldu. Sertifikalarını alan kursiyer kadınların ağ örme çalışmalarını yürütmek ve kazanç sağlamak amacıyla köylerinde, balık ağı örme atölyesi kurmaları memnuniyet vericidir. Kurulan atölyede düzenli ve sürekli  olarak sipariş alınarak ağ örüldüğü; böylece aile ve ülke ekonomisine katkı sağlandığı görülmüştür.