T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

BALIKÇILIK AV SEZONU AÇILDI

Yayın Tarihi : 3.9.2021

2021-2022 Balıkçılık Av Sezonu 01.09.2021 tarihi itibari ile açıldı. İlimiz Kuşadası İlçesi Balıkçı Barınağı'nda 31.08.2021 tarihinde saat 17:00'dan itibaren gerçekleştirilen Balıkçılık Av Sezonu açılış töreni kıyıda ve denizde çöp toplama etkinliği ile başladı. Aydın İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Ahmet ÖKDEM, İl Müdür Yardımcımız Sayın Songül ÖZSAKARYA ÇİLİNGİR, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürümüz Sayın Edip YAĞAN, Kuşadası İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Gürsel DOĞAN ile İl ve İlçe Müdürlüklerimizin personellerinin katılımı ile kıyıda gerçekleştirilen etkinlikte toplanan çöpler Kuşadası Belediye Başkanlığı'nın çöp toplama aracına teslim edildi. Kıyıda tamamlanan etkinlikten sonra Kuşadası Balıkçı Barınağı'nda Divers Bees (Dalgıç Arılar) isimli dalgıç ekibi tarafından denizde yapılan etkinlikte önemli miktarda deniz çöpü denizden çıkarıldı.

Temiz Çevre - Temiz Deniz -Sağlıklı Balık sloganı ile gerçekleştirdiğimiz deniz çöpü toplama etkinliğinden sonra Kuşadası Balıkçı Barınağı'nda gerçekleştirilen törene Kuşadası Kaymakamı Sayın Sadettin YÜCEL ile İl Tarım ve Orman Müdürümüz Sayın Ahmet ÖKDEM'in yanısıra İl ve İlçe Müdürlüklerimizin idareci ve personelleri ile Kuşadası İlçesi Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, balıkçılarımız ve basın mensupları katılım sağladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan törende konuşma yapan İl Müdürümüz Sayın Ahmet ÖKDEM:

"Aydın ilimiz 150 Km sahil şeridine sahip olup 5 adet balıkçı barınağımız, 184 adet kayıtlı balıkçı gemimiz, 1625 adet Gerçek Kişiler İçin Su Ürünleri Ruhsat Tezkeresine sahip balıkçımız, 3811 adet Amatör Balıkçı Belgesine sahip amatör balıkçımız ile su ürünleri potansiyeli oldukça yüksek bir ildir.

İlimizde 2020 yılında denizlerimizde Ticari olarak 3.259 ton Deniz Balığı ve Diğer Deniz Ürünleri Avcılığı gerçekleştirilmiştir. 2021 yılının ilk altı aylık döneminde 1.563 ton Deniz Balığı avcılığı gerçekleştirilmiştir. 

Bölge ve Ülke ekonomisine katkısı oldukça büyük olan ve önemi gün geçtikçe de artan su ürünleri sektöründe, gırgır ve trol ağları ile avcılık faaliyetinde bulunan balıkçılar için 15 Nisan 2021 tarihinde başlayan genel av yasağı 1 Eylül 2021 de sona eriyor.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir olarak işletilmesi bakımından; avcılıkla ilgili getirilen kurallara uyum büyük önem taşımaktadır. Denizlerimizdeki balık popülasyonunun sonsuz olmadığını herkes çok iyi bilmektedir. Aşırı av baskısı, hedef dışı avcılık ve yasal boy limitinin altında avlanan her bir balık, bizden sonraki nesillerin bu kaynaktan faydalanmalarını biraz daha zorlaştıracaktır. Bu nedenle, koruma ve kullanma dengesini mutlaka gözetmek zorundayız.

Siz değerli balıkçılarımız tarafından büyük emek ve zahmetle halkımıza sunulan ve insan beslenmesinde, özellikle çocukların gelişiminde ve erişkin insanların sağlıklarının korunmasında sayısız faydaları olan su ürünlerini; halkımızın bol bol tüketmesini tavsiye ediyorum.

Balıkçılık sezonunun, kazasız ve belasız bir şekilde; tüm balıkçılarımız için bereketli ve bol kazançlı olmasını diliyorum. Rastgele… Vira Bismillah… Pruvanız neta olsun…" diyerek tüm balıkçılarımız için bereketli bir sezon olmasını diledi.

Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü tarafından Sezon Açılışı duası sonrasında; katılımcılar, Balıkçı Gemisi ile temsili olarak denize açıldı.

Balıkçılık Av Sezonu Açılış etkinlikleri kapsamında 01.09.2021 günü Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi, Kuşadası İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kuşadası Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün de katılım sağladığı Balık-Ekmek organizasyonunda yaklaşık 1200 vatandaşımıza balık-ekmek ikram edildi.

Tüm Balıkçılarımızın bereketli ve bol kazançlı bir sezon geçirmesi dileğiyle ''Rastgele… Vira Bismillah… Pruvanız neta olsun!'' diyoruz.