T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ MÜCADELESİ BAŞLADI!

Yayın Tarihi : 15.9.2021

İlimiz turunçgil bahçelerinin ana zararlısı Akdeniz meyve sineğidir.  Akdeniz meyve sineği (Ceratitis capitata) turunçgil meyvelerini kurtlandırmak suretiyle dökümlere ve meyve kalitesinin düşmesine neden olan en önemli turunçgil zararlısıdır. Aynı zamanda dış karantina zararlısı olduğundan meyve ihracatında da sorunlara neden olmaktadır.   

Bu yıl Akdeniz  Meyve Sineği Sineği mücadelesinde  farkındalık oluşturmak ve üreticilere toplu mücadelenin önemini anlatmak için İl Müdürlüğümüzce karşılanan 75.712 TL'lik bütçe ile  ''Akdeniz Meyve Sineğinde Kimyasal Mücadele'' projesi hazırlanmıştır. Bu proje ile Kuyucak ve Nazilli ilçelerimizde 22.464  dekar alanda kullanılmak üzere üreticilere BKÜ dağıtımı yapılmıştır.

Aydın Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Ahmet ÖKDEM., Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Aydın ÇELİK,  Kuyucak İlçe Müdürü Sebahattin VAROL, Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah SEVGİ, İl  ve İlçe Teknik Personeli ile çok sayıda Turunçgil EKÜY üreticisinin katılım sağladığı, Kuyucak ilçemiz Çobanisa mahallesinde 14.09.2021 tarihinde düzenlenen arazi çalışmasında üreticilerimize  mücadelede kullanılacak BKÜ dağıtımı yapılarak kısmi dal ilaçlamasının bahçede nasıl uygulanacağı nelere dikkat edileceği uygulamalı olarak gösterilerek  Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi başlatılmıştır.

 İl Müdürü  Sayın Ahmet ÖKDEM yaptığı konuşmada;   Turunçgil bahçelerinde her yıl mücadelesi yapılması gereken Akdeniz Meyve Sineği'nin,  mücadeleye başlama zamanını tespit etmek için müdürlüğümüz elemanlarınca her yıl tuzaklama çalışmaları yapıldığını, turunçgil bahçelerine asılan bu tuzakların her hafta kontrol edilerek ergin sineğin çıkışı ve populasyon yoğunluğu izlendiğini ancak,  mücadelenin başlaması için tuzaklarda sineğin görülmesinin yanı sıra meyvelerin vuruk olgunluğu dönemine gelmesi gerektiğini,  bunun da meyve kabuğunda hafif renk dönüşümünün başladığı ve meyvenin tatlanıp sulanmaya başladığı bu döneme geldiğini belirterek üreticilerimizin mücadeleye başlamaları uyarısını yapmıştır.

Mücadelenin ruhsatlı kitlesel tuzakların kullanıldığı biyoteknik mücadele yolu ile ayrıca ruhsatlı ilaçlarla kısmi dal ilaçlaması şeklinde kimyasal mücadele ile yapıldığına dikkat çekmiştir. Ayrıca kimyasal mücadeleye 7-10 günlük aralıklarla hasada 10 gün kalana kadar titizlikle devam edilmesinin, biyoteknik mücadele yöntemi ile kitlesel tuzaklama yapılacak ise bahçelere asılan kitlesel tuzaklar meyve hasadına kadar ağaçlarda asılı kalması gerektiğini ve  biyoteknik mücadele yöntemini seçen üreticilerimizin Bakanlığımızın ''Biyoteknik Mücadele Destek'' ödemesinden de yararlanabileceklerini  vurgulamıştır. Öncelikle Turunçgil EKÜY üreticilerine, daha sonrada diğer portakal üreticilerine BKÜ  dağıtımı yapıldıktan sonra  bahçede uygulamalı olarak kısmi dal ilaçlaması yapılıp karşılıklı soruların cevaplandırılması ile eğitim çalışması  sonlandırılmıştır.

Üreticilerin arı ölümlerini önlemek için ilaçlamadan önce çevrelerindeki arıcıları bilgilendirmeleri hatırlatılmıştır.